а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеродинамика

(едн.) аеродинамиката
Вид збор: Именка, женски род
Дел од динамиката што ги проучува силите што настануваат со струење на воздухот (или воопшто на гасовите) и нивното дејство врз телата што се изложени на нив.
Англиски: aerodynamic Албански: aerodinamikë
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи