а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аеробик

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47526
Вид физичка вежба која комбинира ритмички аеробни вежби преку растегнување и тренинг за сила, со цел да се подобри целокупното здравје (флексибилноста, мускулатурата и кардио-васкуларното здравје).
Англиски: aerobics
Употреба: Спорт
Примери:
час по аеробик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи