а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ад

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8244
1. Ад - митолошки бог на подземниот свет.
Англиски: hades
Употреба: Митологија
Примери:
Во домот на Ад те поздравувам.
2. Подземен задгробен свет, пекол.
Англиски: hell
Употреба: Религија
Примери:
Мртвите ги накажуваат во адот.
Mаките на адот.
Изведенки
адски прид.
адскиот