а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адут

мн. адути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10691
1. Најсилна боја во картите за играње, најсилна карта.
Англиски: trump Албански: atu
Примери:
Ве молам, џандарот е адут во оваа игра.
2. Она што носи успех, најсилно средство, најсилна личност за решавање на нешто.
Англиски: trump Албански: atu
Употреба: Преносно значење
Примери:
моќен адут
Изрази
Ги има сите адути во свои раце - ги има сите предности.
Последен адут - последна можност да направи нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК