а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адресира

адресираат; адресирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19633
Стави, става, напише, пишува адреса на поштенска пратка.
Англиски: address
Примери:
Таа го адресираше писмото за својот пријател.
Изведенки
адресирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК