а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адреса

мн. адреси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3381
1. Ознака за нечие место на живеење, име или број на определена локација.
Англиски: address Албански: adresë
Примери:
Тој е сѐ уште на старата адреса.
2. Натпис на пратка.
Англиски: address Албански: adresë
Примери:
Писмото немаше адреса.
3. Упатување кон некоја личност.
Англиски: address Албански: adresë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите забелешки беа на негова адреса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК