а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адресар

мн. адресари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23411
1. Список на адреси.
Англиски: directory Албански: regjistër
Примери:
Протоколарната листа содржи адресар.
2. Книга со адреси.
Англиски: directory Албански: regjistër
Примери:
Македонски пошти отпечатија нов адресар.
3. Електронски канал во технологијата за пренесување на мемориски адреси.
Англиски: directory Албански: regjistër
Употреба: Информатика
Примери:
Се покажа дека грешките се во адресарот.