а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адресант

мн. адресанти
Вид збор: Именка, машки род
1. Испраќач на писмо, поштенска пратка или на порака.
Англиски: addressor Албански: dërgues
Примери:
Адресантот беше непознат.
2. Потписник на меница што повикува на исплаќање.
Англиски: addressor Албански: dërgues
Примери:
Сметководителот е адресант на нашите меници.
3. Испраќач на пораки, исказ, текст.
Англиски: sender Албански: dërgues
Употреба: Лингвистика
Примери:
Со анализата на текстот се определуваат адресантите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК