а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адолесценција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38037
Пубертет, периодот од почетокот на пубертетот до настанувањето на зрелоста.
Англиски: adolescence Албански: adoleshencë
Употреба: Медицина
Примери:
Периодот на адолесценција изобилува со физички промени.