а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адолесцент

мн. адолесценти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23364
Лице во периодот на адолесценција.
Англиски: adolescent
Употреба: Медицина
Изведенки
1. адолесцентка ж.
мн. адолесцентки
2. адолесцентен прид.
адолесцентниот