а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адмирал

мн. адмирали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37660
Највисок чин во воената морнарица.
Англиски: admiral
Употреба: Воен термин
Примери:
Адмиралот изврши смотра.
Изведенки
адмиралски прид.
адмиралскиот