а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

администрација

мн. администрации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7347
1. Управна власт; органи на таа власт.
Англиски: administration Албански: administratë
Употреба: Административен термин
Примери:
Владина администрација.
2. Управа, управни работи на претпријатие, фабрика и сл.
Англиски: management Албански: administratë
Примери:
Администрацијата речиси ништо не работи.
3. Простории на управата, на управниот дел од претпријатието.
Англиски: administration Албански: administratë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК