а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

администратор

мн. администратори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23611
Управник, оној што управува, со установа, институција, административна област.
Англиски: administrator
Примери:
Тој е администратор во еден хотел.
Тогаш него го поставуваат за администратор на целата област.
Изведенки
администраторка ж.
мн. администраторки