а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

административец

мн. административци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши административни работи, што работи во администрација.
Англиски: administration worker Албански: punëtorë administrativ
Употреба: Економија
Примери:
Еден месец по дипломирањето го вработија како административец во Судот во Скопје.
Тој е обичен административец во нашата фирма.
Изведенки
административка ж.
мн. административки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК