а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

административен

административни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5715
Што се однесува на администрација; што оди преку администрацијата.
Англиски: administrative
Употреба: Административен термин
Примери:
Потпишале административна забрана на платата на ќерката за да добијат потрошувачки кредит.
Административен апарат.
Административна постапка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК