а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адитив

мн. адитиви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29186
Додаток, обично за подобрување на квалитетот на некои производи.
Англиски: additive
Примери:
Брашното е без адитиви.
Моторното масло е со адитиви.