а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адитивен

адитивниот
Вид збор: Придавка
Што служи за подобрување на квалитетот.
Англиски: additive
Примери:
адитивни ефекти
адитивно мешање на боите