а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адекватен

адекватни
Вид збор: Придавка
Ранг: 10491
Што е соодветен, еднаков, сразмерен на нешто.
Англиски: adequate
Примери:
адекватен поим
адекватна примена
Изведенки
1. адекватно прил.
2. адекватност ж.
(едн.)