а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адвокатура

мн. адвокатури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34087
1. Адвокатска дејност.
Албански: avokatur
Употреба: Правда
Примери:
Адвокатурата на млади години му донесе добра заработувачка.
2. Просторија каде што се врши адвокатската дејност, адвокатска канцеларија.
Англиски: lawyers office Албански: zyra avokaturës
Примери:
Тој има своја адвокатура во центарот на Скопје.