а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адвокатува

адвокатуваат; адвокатирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се занимава со правна дејност, работи во функција на адвокат, брани други пред суд.
Албански: avokaton
Употреба: Правда , Разговорно
Примери:
Миланов адвокатува веќе триесет години.
2. Врши функција на правник, на правно лице.
Албански: avokat
Употреба: Политика , Разговорно
Примери:
Тој адвокатува со неколку фирми.
3. Се зазема заштитнички кон некого, застапувајќи го за нешто.
Албански: avokat
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ќе адвокатува тој за неа сѐ додека не ѝ го открие вистинското лице.
Изведенки
адвокатување ср.
глаг. им.