а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адвербијален

адвербијалниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на адверб, што е во врска со адверб.
Англиски: adverbial
Употреба: Граматика
Примери:
Адвербијална определба.