а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адвент

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Повторно Христово доаѓање.
Англиски: Advent Албански: lindja e Krishtit
Употреба: Религија
2. Во католичката црква – време од четири недели пред Божиќ.
Англиски: Advent Албански: lindja e Krishtit
Употреба: Религија
Изведенки
адвентски прид.
адвентскиот