а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адаптиран

адаптираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26294
1. приспособен
Англиски: adapted
Примери:
Рибите се адаптирани да живеат во вода.
2. пренасочен
Англиски: adapted
Примери:
Адаптиран роман за телевизиска изведба.
3. преуреден
Англиски: adapted
Примери:
Просторија адаптирана за театарска претстава.