а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адаптер

мн. адаптери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46005
Уред за адаптирање елементи, апарати за некоја нова, поинаква функција.
Англиски: adapter
Употреба: Технологија
Примери:
Кон телевизорот приклучивме адаптер за да го заштитиме од ненадеен прекин на електричната енергија.
Адаптерот е поврзан со процесор.