а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ад хок

Вид збор: Сложенка
Настанато веднаш, од конкретна состојба.
Англиски: ad hoc
Употреба: Книжевен збор
Примери:
ад хок комисија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи