а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ад акта

Вид збор: Сложенка
Ранг: 27601
во акти
Латински: ad acta Англиски: ad acta
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Предметот беше ставен ад акта во моментот кога кривичниот судија го проучуваше предметот и чекаше.
Изрази
Стави ад акта - затвори случај.