а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агува

агуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Има положба на ага, е ага.
Турски: ağalık Албански: krenar
Употреба: Историја
Примери:
Турците агуваа со определени територии.
2. Се однесува како ага.
Албански: krenar
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Тој си агува дома, ама не агува на работа.
Изведенки
агување ср.
глаг. им.