а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агро

Вид збор: Префикс
Ранг: 53922
Прв дел од сложенки со значење: се однесува на земјоделство
Англиски: agro
Употреба: Земјоделство
Примери:
агроекологија, агробиологија, агрохемија
агрометеорологија, агрономија, агротехника