а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агроном

мн. агрономи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18888
Специјалист по агрономија; лице со завршен земјоделски факултет или друга земјоделска школа.
Англиски: agronomist
Употреба: Земјоделство