а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агробизнис

(едн.) агробизнисот
Вид збор: Именка, машки род
Производство и трговија со земјоделски производи.
Англиски: agricultural business
Употреба: Економија , Земјоделство
Примери:
Тој смета дека агробизнисот е еден од најпотенцијалните за извоз.