а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агрикултура

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37566
земјоделие
Англиски: agriculture
Примери:
Одредбите за агрикултура во рамките на Северноамериканската зона на слободна трговија.
Изведенки
агрикултурен прид.
агрикултурниот
земјоделски
Пример: Мравките секачи на лисја дури користат агрикултурен систем за одржување.