а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агресивен

агресивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6584
Што е склон на напаѓање, насилен, дрзок; што е непријателски настроен.
Англиски: aggressive
Примери:
агресивна личност
Изведенки
1. агресивно прил.
Пример: Се однесува агресивно.
2. агресивност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи