а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агреман

мн. агремани
Вид збор: Именка, машки род
Одобрение, согласност од една држава за прифаќање на дипломатски претставник од друга држава.
Англиски: agreement Албански: agreman
Употреба: Дипломатија
Примери:
Претседателот даде агреман за новиот амбасадор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи