а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агрегат

мн. агрегати
Вид збор: Именка, машки род
1. Збир, спој на еднородни или различни минерали во една целина.
Англиски: aggregate Албански: total
Употреба: Геологија
Примери:
При навлажнување и нагло сушење на почвата се создаваат ситнозрнести агрегати.
Почвени агрегати.
Структурни агрегати.
2. Две или повеќе машини што прават целина (на пр. мотор и генератор).
Англиски: unit Албански: njësi
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи