а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агрегатен

агрегатна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на агрегат, што има својство на агрегат.
Англиски: aggregate
Изрази
Агрегатна состојба - состојба на супстанцијата што може да биде цврста, течна или гасовита.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи