а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аграр

(само едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Општ назив за земјоделство, за земјата, за законите сврзани со земјишните односи и сл.
Англиски: agriculture
Примери:
Состојбите во аграрот.
Аграрот во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи