а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агравација

мн. агравации
Вид збор: Именка, женски род
1. отежнување, влошување
Англиски: aggravation
2. зголемување, заострување
Англиски: aggravation
Примери:
агравација на казна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи