а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агора

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40117
1. Пазар, плоштад во античка Грција.
Англиски: agora Грчки: αγορά
Употреба: Историја
2. место на средби
Англиски: agora Грчки: αγορά
Употреба: Преносно значење
Примери:
агората на Интернетот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи