а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агонија

мн. агонии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5911
1. Состојба без свест непосредно пред смрт.
Англиски: agony Албански: agoni
Употреба: Медицина
Примери:
Пред да умре, во агонија, го побара да го види.
Пеколна агонија.
Претсмртна агонија.
2. Состојба пред губење, пред пропаѓање.
Англиски: agony Албански: grahmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Атланта беше во агонија и паника.
Светот бил во агонија.