а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аголен

аголниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 46653
Што се наоѓа на агол.
Англиски: angular
Примери:
аголна гарнитура за седење
аголно масиче
аголен плакар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи