а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аговски

аговскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на ага.
Примери:
Добитокот беше бележан со аговски белег.
Изведенки
аговски прил.
Пример: Живее аговски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи