а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агностицизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
„Невозможно сознание“ особено на метафизичките вистини и опстојностите на натсетилната стварност.
Англиски: agnosticism
Употреба: Филозофија
Примери:
Агностицизмот е повеќе „откажување од“ одошто негација на можноста за сознавање, како кај скептицизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи