а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аглутинација

Вид збор: Именка, женски род
1. слепување, згрутчување
Англиски: agglutination Албански: ngjitje
Употреба: Медицина
Примери:
Аглутините предизвикуваат аглутинација (слепување) на туѓи клетки.
2. Слепување на јазични елементи.
Англиски: agglutination Албански: ngjitje
Употреба: Лингвистика
Примери:
Турскиот јазик употребува аглутинација за формирање на нови зборови од именки, придавки и глаголски основи.
Изведенки
1. аглутинативен прид.
аглутинативниот
2. аглутинационен прид.
аглутинациониот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК