а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агломер

мн. агломери
Вид збор: Именка, машки род
Инструмент, направа за мерење агли.
Англиски: protractor
Примери:
Наоколу лежеа помагала, разни агломери, шестари и еден линијар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи