а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агломерација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Групирање, слепување, собирање, натрупување на разнородни елементи во поголеми целини.
Англиски: agglomeration Албански: grumbullim
2. Густо населено место, место каде што има многу луѓе заедно.
Англиски: agglomeration Албански: grumbullim
Примери:
Во градот живеат поголеми агломерации на припадници од различни јазици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи