а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агломерат

мн. агломерати
Вид збор: Именка, машки род
1. Маса, материјал што настанал со слепување на поситни и покрупни елементи, карпа, руда и сл.
Англиски: agglomeration
Употреба: Геологија
2. Збир на различни елементи.
Англиски: agglomeration
FlexiMac
 менување на македонски глаголи