а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агитпроповски

агитпроповскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува како агитпроп, наликува на агитпроп.
Употреба: Политика
Примери:
Идеологизација на функциите на уметноста на агитпроповски начин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи