а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агитира

агитираат; агитирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Врши агитација, се занимава со агитација.
Англиски: agitate Албански: agjitoj
Употреба: Политика
Примери:
Тој агитираше меѓу работниците, но тие не го земаа сериозно.
Изведенки
агитирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи