а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агитатор

мн. агитатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што врши агитација, што се искажува за некоја идеја отворено и упорно.
Англиски: agitator
Изведенки
1. агитаторка ж.
мн. агитаторки
2. агитаторски прид.
агитаторскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи