а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

агилен

агилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 35033
Што е вреден, работлив, брз, снаодлив, активен.
Англиски: agile
Примери:
Сѐ уште сум прилично агилен и подвижен, па патувам и гостувам таму-ваму.
Изведенки
агилност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи